Przedmioty ogólnomuzyczne

Maria Bernaciak – rytmika, kształcenie słuchu i audycje muzyczne

 

W 2012 r. ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na specjalności rytmika a rok później – teoria muzyki.

Przez sześć lat swoją pasję do muzyki i tańca (ściśle) z nią związanego przekazywała uczniom śląskich szkół muzycznych, a także w Zespole Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich, z którego uczniami zdobyła III miejsce na przeglądzie tanecznym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej (2014) oraz została laureatką w konkursie Narodowego Instytutu F. Chopina „Klasyka w klasie. Najlepsza lekcja o muzyce poważnej” (2017).

Razem z Alicją Pacześniak-Słotą – dyrygent orkiestry „Śląskie Smyki” – rozwijała projekt spektakli muzycznych „W krainie bajek”, do którego zarówno przygotowywała interpretacje piosenek oraz utworów muzycznych, jak i sama kreowała rolę Mary Poppins.

W 2017 oraz 2018 roku była wykonawczynią podczas koncertu z okazji Dni Zoltana Kodaly’a oraz z muzyką fortepianową Claude’a Debussy’ego z cyklu „Środa Młodych” w NOSPRze.

W każdej ze swoich działalności dba o to, aby jej podopieczni lub odbiorcy, wynieśli ze wspólnego spotkania dużą wartość – nie tylko muzyczną, ale i dla swojego, szeroko rozumianego rozwoju wewnętrznego.